В съвременната дентална медицина има голям избор на различни видове материали за изработка на неподвижни зъбни конструкции: корони и мостове върху зъби и импланти. Това дава възможност да се покрият различните специфики и индивидуалности на човешкия организъм, както и изискванията на пациентите.
Съвременните материали имат различни характеристики и техният избор зависи от следните фактори:
- Естетични изисквания – дали се касае за задни или предни зъби, дали се касае за съчетаване с други естествени зъби и постигане на природна естетика.
- Характеристики на зъба – дали е с променен цвят и на какво се дължи това, трябва ли да се прикриват промени в структурата и формата на зъба.
- Характеристики и здравина на венците – при изменения на венците и пародонтални проблеми, при нужда от поставяне на корона или мост върху естествен зъб, се избират конструкции щадящи венците, по-леки, с възможност за по-достъпна хигиена.
- Количество на изпиляване на зъба – различните видове материали са с различна дебелина. Тя може да варира от 0,2-3 мм до 2мм. Колкото по-дебела е конструкцията, толкова по-малко се щади зъбната тъкан, тъй като се изпилява по-голямо количество зъб. Това има огромно значение особено при виталните (живите) зъби, тъй като при тях по-големият обем на изпиляване означава риск от девитализация (умъртвяване) на зъба. При невиталните (умъртвени) зъби това също е от значение, тъй като при тях често има по-малко останала естествена зъбна тъкан, която при унищожаване може да доведе до счупване на зъба, дори ако е с коронка.
- Алергии – най-често срещаните алергии са към метали, най-вече към никел. За щастие, съвремените метални сплави са хром-кобалт, към които по-рядко се проявяват алегии. Никелът е напълно изчистен, но не напълно изчезнал от пазара. Добре е да се има предвид, че при данни за алергии към метали е добре да се направи тест, за да се види към кои метали е алергичен пациентът, както и при необходимост да се премине към изработка на безметални конструкции.
- Оцветявания на венците – в съвременната дентална медицина е рядко, но все пак се случва да наблюдаваме т.нар. посивяване на венците при носене на метални корони или корони от метало-керамика. Това е доста често срещано при пациенти със стомашни проблеми, рефлукс и други, които водят до повишена киселиност в устата, която влияе на структурата на металната сплав, от която е направена конструкцията. Въпреки факта, че съверемените метални сплави са изработени добре, липсват излишни метални елементи, принтират се на съвременни принтери, не е зле да се има предвид, че при определени условия може да се наблюдава подобно посивяване.
Всички гореизборени фактори правят избора на конструкция за вашата корона или мост труден. Винаги обсъждайте с вашия дентален лекар кой вид е най-оптималният за вас, тъй като не всеки зъб е подохдящ за всяка конструкция. Ние, в Ави Дент, обясняваме на пациентите всичко за конструкциите спрямо тяхната ситуация, за да могат информирано да направят най-добрия, рентабилен и дългосрочен избор.
Видове конструкции
- Пластмаса – Тя бива ръчна, фотокомпозит, принтирана, еднослойна, трислойна, PEEK. Пластмасовите конструкции най-често се използват за временни такива. Има различни видове, които основно се различават по естетиката и здравината в малък процент. Повечето временни конструкции не е препоръчително да се носят повече от 6 до 12 месеца в зависимост от вида. Принтираните пластмасови конструкции могат да се носят по-дългосрочно, в зависимост от плана на лечение и нуждите. Не се препоръчват за постоянно решение, защото пластмасата е порест материал, задържащ и абсорбиращ плака, аромати и оцветявания, което предивзвиква възпаления и дразнене на венците.
Временни конструкции на горна и долна челюст
2. Метал и метал с пластмаса или композит (бленд) – Чисто метални конструкции или такива с насложена пластмаса само на видимата част от конструкцията. Пластмасата в 21 век е заменена от композитни матеирали, които ги правят малко по-естетични, доколкото е възможно да се говори за естетика при тях.
Плюсове
-малко изпиляване на зъба – съвремените метални сплави в дебелина от 0,3-0,4мм са достатъчно здрави и издържат на дъвкателните сили. Това води до по-малко количесто изпилени зъбни структури.
-бюджетни – тези конструкции са най-достъпни като цена
Минуси
-лоша естетика – металът се вижда и макар да са покрити частично с пластмаса, не се имитират достатъчно добре природните структури на зъбите
-възможност за алергии – често срещани са алергиите към метали с изключение на чисто златните конструкции
-възможност да отлепяне на „добавката“ от пластмаса, ако е бленд, тъй като тя се задържа механично към метала и особено при дъвчене може да се счупи, разлепи или падне.
3. Метало-керамика и златокерамика – естетични контрукции, при които има метална част, която служи за „скелет“. Върху нея се нанася боя (опакер), което има за цел да скрие обтлясъците на метала. Най-горният слой са различни по вид керамични маси, които целят да придадат на конструкцията натурален вид. Здравината на тези конструкции зависи от вида керамика, която се използва при покриване на метала.
Златокерамика
Плюсове
-добра естетична конструкция
-по-бюджетна цена в сравнение чистата керамика или циркония
-добра здравина
Минуси
-по-обемно изпиляване на зъба – за да има достатъчно място за керамика и естетика, обикновено е необходимо по-обемно изпиляване на зъба – 0,8 – 1 ,5мм. Добър избор при умъртвени зъби.
-малко по-ниска естетика в сравнение с керамиката и циркония, поради наличието на метален скелет, през който светлината не минава. Това прави конструкциите малко по-плътни като цвят и по-трудни за игра със светлината. Поради тази причина не са предпочитани за работа в зоната на усмивката, особено при налични естествени зъби, с които трябва да се съчетаят.
-възможност за т.нар. посивяване на венеца заради металния скелет (причините посочени по-горе)
4. BioHPP и PEEK – биополимер или органичен безцветен термопластичен материал с добри качества. Използва се в медицината при стави, гръбначни импланти и други. В денталната медицина намира пиложение при изработка на леки контрукции, които щадят венците, при натоварване на импланти, изработка на имедиатни (моментни) конструкции върху импланти, както и на дългосрочни временни решения.
Плюсове
-гъвкавост и еластичност – близка до тази на костта
-лекота – подкова от 14 зъба тежи около 40 грама в сравнение с 120-150 грама от метало-керамика
-устойчивост на счупвания
-биопоносими
-без наличие на метали и възможност за алергии, без корозия
-ниска абсорбция на вода, което затруднява натрупването на плака
-отлично при хора с алергии
Минуси
-тясно приложение, не са подходящи за всички случаи
-скелетът от биополимер и покриващите го композитни маси, искат поддръжка във времето
-върху естествени зъби и особено единични конструкции, не са първи избор, поради обема на зъбните тъкани, който трябва да се изпили
5. Чист цирконий – най-елементарно казано, цирконият е керамика, подсилена с циркониев окис. Монолитен материал, като това дава изключителна здравина дори при малка дебелина. Подходящ е за всички видове ситауции. Използва се по-често за задни зъби, поради факта, че чистият цирконий няма значителни оптични качества, няма прозрачност. Поради тази причина с цел по-добра игра със светлината и по-добра естетика, цирконият се покрива с керамични маси (посочени по-долу). Въпреки това, съвременните начини за оцветяване на циркония доближават естетичните качества до висока степен, което го прави предпочитан и за предни зъби.
Плюсове
-безметална конструкция, няма рискове от посивяване на венеца, нито от алергии към метал
-добро отношение към розовата естетика и венците
-може да бъде изработен в дебелина 0,3мм, което щади зъбна тъкан и зъбът се изпилява в доста по-редуциран обем
-лесна поддръжка и трудно натрупване на плака
-отлично при хора с алергии
Минуси
-въпреки здравината си в ниска дебелина, не е подходящ изобр за фасети
6. Циркониева керамика – когато искаме по-добра естетика, красиви нюанси, прозрачност и ниво, доближаващо се до естетствените зъби – цирконият, покрит с керамика, е отличен избор. Конструкцията е подобна на метало-керамиката, но вместо метал, има циркониев скелет, което прави тази конструкция здрава и естетична. Циркониевият скелет може да бъде прозрачен, полупрозрачен и непрозрачен, което дава възможност да се покрият с решения множество различни ситуации и зъби.
Плюсове
-висока естетика
-безметална конструкция, няма рискове от посивяване на венеца, нито от алергии към метал
-добро отношение към розовата естетика и венците
-лесна поддръжка и трудно натрупване на плака
-отлично при хора с алергии
-подходящо решение почти за всяка ситуация
Минуси
-не е подходящо решение за фасети
8. Чиста керамика и прес керамика – тези конструкци се използват за различни решения, които изискват висока естетика. Понеже като здравина са малко по-слаби от циркониевите конструкции, протоколът за поставяне, залепяне и циментиране тук е по-сложен. Изпълнен добре, това е един от най-добрите избори при работа в зоната на усмивката и при нужда от микроинвазивни конструкции като фасети и вставки. Имат добри оптични качества, доближаващи се до тези на естествените зъби дори в много малка дебелина.
Veneers
>>
Прескерамика вставка
Плюсове
-микроинвазивни
-много висока естетика и добри оптични качества
-безметална конструкция, няма рискове от посивяване на венеца, нито от алергии към метал
-добро отношение към розовата естетика и венците
Минуси
-по-слаби като здравина от циркониевите конструкции
-прозрачност, която е минус, когато зъбът отдолу не стои добре естетично
-сложен протокол за циментиране
*Заложените степени са максимумът, който може да бъде постигнат с тази конструкция в перфектни условия.
*Таблицата е за ориентировъчно обощено сравнение между различните видове материали. Естетиката и дебелината са техни величини, които зависят от множество фактори при денталния лекар и зъботехническата лаборатория